Prevencia kriminality
Na otázky Vám odpovedá školská psychologička PhDr. Ľubomíra Bujňáková
? Čo má robiť rodič, ak sú náznaky, že jeho dieťa je v škole šikanované?
- Ak rodič zistí alebo nadobudne presvedčenie, že jeho dieťa je v škole šikanované, mal by o tom čo najskôr informovať školu.
- Osloviť môže riaditeľa, triedneho učiteľa, školského psychológa. Následne sa medzi žiakmi anonymnou formou zistí, či k šikanovaniu/kyberšikanovaniu naozaj dochádza. Po analýze problému by mal školský psychológ následne konať.
- Ak rodič nie je spokojný s postupom, prípadne škola na jeho upozornenia nereagovala, môže podať sťažnosť na Štátnu školskú inšpekciu.
- Ak má škola podozrenie alebo zistí prejavy šikanovania, verbálneho alebo iného druhu, veľmi rozhodne koná, aby zastavila tento prejav agresivity. (Školský poriadok platný pre žiakov Strednej odbornej školy služieb, Košická 20 v Prešove)
? Čo má robiť rodič ak zistí alebo má podozrenie, že dieťa berie drogy?
· Rodič si musí v prvom rade uvedomiť, že nesmie začať panikáriť.
· Rodič by namiesto vyhrážania sa trestami a zákazmi, strašením, obviňovaním a neúčinným dohováraním, mal počúvať svoje dieťa a snažiť sa porozumieť, v čom sú drogy pre dieťa dôležité a čo mu poskytujú. Tým sa i samému rodičovi bude ľahšie hľadať riešenie.
· Rodič by mal dať dieťaťu pocit, že je s ním, že sa aj naďalej zaujíma o jeho problémy, ale i radosti. Je dôležité udržiavať s dieťaťom kontakt a nenarušiť vzájomné vzťahy. Rodič by mal svoje dieťa uistiť, že ho má stále rád.
· Je dôležité, aby si rodič všetko najprv dôkladne premyslel a pripravil sa na to, že riešenie danej situácie môže byť dlhodobé a bude vyžadovať veľa trpezlivosti a energie.
Rodič by mal pred dieťaťom vyjadriť svoj postoj k drogám, aj pokiaľ sám fajčí alebo pije alkohol.· Rodič si musí uvedomiť, že daná situácia sa nevyrieši zo dňa na deň a pravdepodobne to bude trvať veľmi dlhý čas, kým budú viditeľné určité pokroky v riešení danej situácie.
· Rodič by sa nemal hanbiť za to, že jeho dieťa berie drogy, nemal by sa obviňovať a nemal by to brať ako svoje zlyhanie vo výchove svojho dieťaťa. Nemal by sa báť požiadať o pomoc. Takýto problém sa môže vyskytnúť v každej rodine.
· Rodič by mal kontaktovať zariadenia, ktoré s drogovými problémami aktívne a profesionálne pracujú. Konzultácie sú zvyčajne možné telefonicky a anonymne. Odborní pracovníci môžu rodičovi pomôcť sa zorientovať a dozvedieť sa užitočné praktické skúsenosti, ktoré môžu viesť k možným postupom riešenia problému pre rodiča i dieťa.
· Rodič bude musieť urobiť rôzne nutné dlhotrvajúce opatrenia a určiť pravidlá. Je dôležité, aby bol dôsledný, pokiaľ sa pre niektoré z možných riešení a postupov rozhodne. Či už ide o rozhodnutie vlastné alebo na základe konzultácie s odborníkom.
· Ak má škola podozrenie alebo zistí, že žiak užil drogy, ak ide o neplnoletého žiaka, najskôr kontaktuje rodiča, následne príslušné centrum výchovnej a psychologickej prevencie. (Školský poriadok platný pre žiakov Strednej odbornej školy služieb, Košická 20 v Prešove,)
? Čo má robiť rodič žiaka so špecifickými vývinovými poruchami učenia pri nástupe ?
Ak bol žiak v dôsledku niektorých špecifických vývinových porúch učenia - dysgrafie, dyslexie, dysortografie, dyskalkúlie, dyspraxie alebo ich kombinácií, na základnej škole vedený ako individuálne začlenený a postupoval podľa individuálnych vzdelávacích plánov, po nástupe na strednú školu musí absolvovať psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenie v CENTRE pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Prešove, pre zistenie aktuálneho stavu a ďalšieho postupu vo vzdelávaní.
Tieto vyšetrenia objednáva školský psychológ strednej školy, po dohovore s rodičmi a triednym učiteľom. Na základe odporúčaní z vyšetrení vydáva riaditeľ školy rozhodnutie o individuálnom začlenení žiaka a žiak postupuje v odporúčaných predmetoch podľa individuálnych vzdelávacích plánov, prípadne je oslobodený od klasifikácie v príslušnom predmete.
• Zákonný zástupca podáva pri nástupe žiaka do 1. ročníka žiadosť o individuálne začlenenie/integráciu.
• Pokiaľ zákonný zástupca alebo pedagóg zistí až na strednej škole, že žiak má vážnejšie problémy v jednotlivých predmetoch a predpokladá, že sa jedná o špecifickú poruchu učenia, mal by spolupracovať so školským psychológom školy, prípadne sa obrátiť priamo na CENTRUM pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Prešove.