• Taliansko - MILÁNO

ERASMUS+ KA 102 pre vzdelávanie a odbornú prípravu

2018 - 1 - SK01 - KA102 - 046148

Názov projektu:

ART- MULTIKULTÚRA - TALENT → rozšírenie odborných kompetencií žiakov umeleckých odborov

Zahraničné odborné stáže v dvoch turnusoch – TALIANSKO, Miláno, reklamné a propagačné ateliéry

• Základnou potrebou našej inštitúcie v rámci projektu bol rozvoj kompetencií účastníkov  - odborných, komunikačných a získanie nadštandardných odborných spôsobilostí v študovaných odboroch -  rozšírenie vzdelávania v oblasti výtvarnej výchovy, rozvoj všestrannosti výtvarnej prípravy, vzdelávanie v oblasti dejín výtvarnej kultúry formou návštev galérií, výstav  a  využívaním informačných technológií  pri spracovaní propagačných a fotografických zadaní priamo v praxi.
          • Hlavným cieľom projektu ART - MULTIKULTÚRA – TALENT, rozšírenie odborných kompetencií žiakov   umeleckých odborov bol ROZVOJ ODBORNÝCH KOMPETENCIÍ ŽIAKOV UMELECKÝCH ODBOROV PROPAGAČNÁ GRAFIKA A FOTOGRAFICKÝ DIZAJN Strednej odbornej školy služieb, Košická 20 v Prešove, v oblastiach praktickej prípravy  v spolupracujúcich talianskych firmách.
          • Rozvoj odborných kompetencií umožnil žiakom získať spôsobilosti pre nadštandardné kreatívne spracovanie realizovaných prác a súčasne pripraviť lepšie východiská pre ďalšie vzdelávanie - vysokoškolské štúdium na Slovensku i v krajinách Európskej únie, čo im umožnil aj intenzívny jazykový výcvik.
          • Pre osobný rozvoj žiakov bolo dôležitým prínosom multikultúrne poznanie, nadviazanie osobných kontaktov s rovesníkmi iných krajín, rozvoj ich komunikačných zručností, samostatnosti, schopnosti adaptability v novom prostredí, schopnosť tímovej práce, rozvoj jazykových zručností umožňujúcich v budúcnosti väčšie možnosti pracovného uplatnenia a štúdia v zahraničí.
          • Nové zručnosti, skúsenosti a spôsobilosti získali žiaci aj alternatívnymi formami vzdelávania – workshopmi v rámci odbornej stáže, účasťou na výstavách, v galériách.
          • Projekt sa stal motivačnou príležitosťou aj pre nadaných žiakov a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
          • Účastníkmi projektu boli žiaci 3. a 4. ročníka študijných odborov propagačná grafika a fotografický dizajn a pedagógovia Strednej odbornej školy služieb, Košická 20 v Prešove -  3 žiaci 2. ročníka, 9 žiakov 3. ročníka, 12 žiakov 4. ročníka a 3 pedagógovia v dvoch turnusoch.

PROJEKT naplnil očakávania a dosiahol predpokladané ciele.

1. Zvýšenie odborných zručností, spôsobilostí, konfrontácia teoretických vedomostí s praktickým využitím, príležitosť porovnať a aplikovať nadobudnuté odborné kompetencie:
          • tvorba plagátov, posterov, letákov, vizitiek v grafických programoch Photoshop a Corel,
          • tvorba fotodokumentácií v exteriéri a interiéri, a vizualizácií priamo v praxi
          • príprava grafických návrhov do časopisov, spracovanie grafiky časopisu,
          • využívanie nových trendov svetovej grafiky: tzv. Glitch efekt, „Color channels“, Ilustrácie vo fotografiách, typografia a chaotická typografia.
          1. Zlepšenie komunikačných zručností účastníkov, rozvoj asertívneho správania, prehĺbenie sociálnych kontaktov – rozvoj sociálnych zručností v kontakte s majiteľmi a pracovníkmi zahraničných firiem, ale aj v skupinách študentov. Trojtýždňová odborná stáž v zahraničí umožnila žiakom rozšíriť si sociálne kompetencie aj v bežnom spoločenskom styku, pri každodenných aktivitách.
          2. Rozvoj jazykových zručností - zvýšenie úrovne konverzačných schopností v anglickom jazyku a osvojovanie si základných fráz talianskeho jazyka.
          3. Poznanie kultúrneho dedičstva zúčastnených krajín rozšírenie všeobecného rozhľadu a poznania Talianska, jeho minulosti i súčasnosti.
          4. Rozvoj multikultúrneho poznaniazískanie schopností a spôsobilostí existencie v multikultúrnom prostredí, vnímanie rozdielov, ale aj možností vzájomného rešpektu iných kultúr.
          5. Možnosť využitia získaných zručností a skúseností na súťažiach, ročníkových projektoch, maturitných záverečných prácach.
          6. Možnosť využitia získaných kompetencií v ďalšom vzdelávaní a pri uplatnení na trhu práce - rozvoj požadovaných kompetencií budúceho absolventa Strednej odbornej školy služieb, Košická 20 v Prešove.

Uvedená vzdelávacia mobilita jednotlivcov,  ART - MULTIKULTÚRA - TALENT - rozšírenie odborných kompetencií žiakov umeleckých odborov, bola našou pozitívnou zahraničnou skúsenosťou a súčasne aj inšpiráciou pre zapojenie sa do ďalších výziev.

Európska komisia touto príležitosťou dáva možnosť mladým ľuďom aj z ekonomicky slabších regiónov zúčastniť sa zahraničných stáží, získať odborné zručnosti a skúsenosti, jazykové spôsobilosti a v neodmysliteľnej miere veľmi dôležité sociálne zručnosti v multikultúrnom prostredí, čím rozvíja aj ich globálne vzdelávanie.