Prevencia kriminality
Činnosť školského psychológa
V súvislosti so schválením zákona 317/2009 Z. z. z 24. júna 2009 o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov s účinnosťou od 1. novembra 2009 na našej škole od 2. 9. 2009 bola zriadená funkcia školského psychológa.
Školský psychológ ako súčasť výchovného a psychologického poradenstva sa priamo zúčastňuje na práci školy a poskytuje odborné pedagogicko- psychologické služby študentom, rodičom, zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom pri plnení výchovno- vzdelávacích cieľov školy.
Etika_práce_školského_psychológa
Plán školského psychológa v školskom roku 2020/ 2021
Školský psychológ: PhDr. Ľubomíra Bujňáková
Meniace sociálne, ekonomické a politické podmienky, ktoré neustále zvyšujú nároky na vzdelanie, kvalifikáciu, odbornosť a osobnostné vlastnosti ľudí vyvolávajú stále intenzívnejšiu potrebu, aby na škole žiakom, rodičom i pedagógom ponúkal svoje služby školský psychológ. Mladý človek dnes už nevystačí len s dobre osvojeným množstvom informácií, poznatkov a vedomostí, ale potrebuje sa tiež dozvedieť viac o tom, kto je, aký je, ako ho vníma okolie a ako rieši svoje problémy. Sú to pomerne nové a veľmi náročné úlohy vo výchove a vzdelávaní mladej generácie, ktoré si vyžadujú každodennú a systematickú kooperáciu všetkých odborníkov, podieľajúcich sa na výchove a vzdelávaní. Škola a školské zariadenie sú miestom, kde sa vždy nachádzajú žiaci, ktorí vyžadujú špecifickú individuálno-poradenskú činnosť, prípadne aj dlhodobé vedenie psychológa. Ak postačuje krátkodobá odborná intervencia, zvyčajne ju poskytne sám školský psychológ, v prípade vážnejších, kumulovaných problémov, môže požiadať školský psychológ o pomoc poradenských psychológov z pedagogicko-psychologickej poradne, prípadne osloviť klinických psychológov, logopédov, pedopsychiatrov a pod. a pri riešení s nimi ďalej úzko spolupracovať.
Školský psychológ ako súčasť výchovného a psychologického poradenstva, v súvislosti so schválením zákona zákona 138/2019 z 10. mája 2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa priamo zúčastňuje na práci školy a poskytuje odborné pedagogicko-psychologické služby študentom, rodičom, zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom pri plnení výchovno-vzdelávacích cieľov školy.
Školský psychológ poskytuje:
-
psychologickú, výchovnú, poradenskú a preventívnu starostlivosť žiakom, ich zákonným zástupcom a učiteľom najmä v oblasti optimalizácie ich osobnostného, vzdelávacieho a profesijného vývinu, starostlivosti o rozvoj nadania, eliminovanie porúch psychického vývinu a porúch správania,
-
vykonáva orientačnú psychologickú diagnostiku individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie a prevencie vo vzťahu k žiakom,
-
pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení,
-
vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov.
Hlavné úlohy školského psychológa:
Pri plánovaní a realizácii činnosti bude školský psychológ v školskom roku 2020/2021 vychádzať z /zo/:
-
Koncepcie pedagogicko-psychologického poradenského systému a jeho implementácie do praxe, ktorú schválila vláda SR dňa 21. marca 2007 uznesením č. 283
-
Zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 22. mája 2008 s účinnosťou od 1. septembra 2008
-
Zákona č. 464/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
-
Zákona 325/2008 zo 6. augusta 2008 o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie
-
Zákona 317/2009 z 24. júna 2009 o pedagogických zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
-
Zákona č. 312/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
-
Sprievodcu školským rokom 2020/2021.
V súčasných školách a školských zariadeniach školskí psychológovia vo svojej psychologickej činnosti preferujú preventívne aktivity. Cieľom je predchádzať problémovému vývinu detí, problémom v učení a správaní. Školský psychológ je na škole pre žiakov, zákonných zástupcov a učiteľov. Svojou činnosťou prispieva k vzájomnej spolupráci školy a rodiny, ktorá má v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na školskú úspešnosť dieťaťa.
Od školských psychológov sa požaduje uskutočňovať primárnu prevenciu s cieľom vytvárať optimálne sociálne, výchovné a vzdelávacie podmienky, ktoré by predchádzali, zabraňovali, či eliminovali vznik sociálno-patologických javov (akými sú agresivita, šikanovanie, intolerancia, záškoláctvo, delikvencia, drogová závislosť a i., ale aj narastajúci stres, vyčerpanosť, napätie a konflikty medzi rovesníkmi ako aj učiteľmi a žiakmi) a zabezpečovali harmonický osobnostný rozvoj a psychické zdravie žiakov a pedagógov.
Školský psychológ bude poskytovať psychologickú, výchovnú, poradenskú a preventívnu starostlivosť deťom, ich zákonným zástupcom a učiteľom najmä v oblasti optimalizácie ich osobnostného, vzdelávacieho a profesijného vývinu, starostlivosti o rozvoj nadania, eliminovania porúch psychického vývinu a porúch správania.
Činnosť školského psychológa z hľadiska základných pracovných okruhov:
-
identifikačno-diagnostická
-
poradensko-podporná
-
intervenčná
-
metodicko-odborná
-
nápravno-korektívna
-
preventívno-výchovná
Úlohy vo vzťahu k žiakom:
-
Poskytovať psychologické, pedagogické poradenské služby a preventívnu starostlivosť žiakom strednej školy.
-
Skúmať úroveň kognitívneho vývinu a kognitívnych procesov žiakov, diagnostikovať úroveň ich schopností týkajúcich sa myslenia, riešenia problémov a možné ťažkosti v učení.
-
Identifikovať a analyzovať predpoklady žiakov v oblasti intelektových schopností, osobnostných vlastností, motivácie výkonu a záujmov. Zvýšenú pozornosť venovať študentom 1. ročníka v adaptačnom období.
-
Pozornosť venovať žiakom s problémami v učení, najmä žiakom učiacim sa pod svoje možnosti, pasívnym, nemotivovaným, či žiakom s pomalým osobným pracovným tempom.
-
Pracovať so žiakmi s emocionálnymi poruchami a poruchami správania, najmä so sklonom k delikventnému správaniu alebo psychickému ochoreniu. V kooperácii s triednymi učiteľmi podieľať sa na tvorbe a realizácii intervenčných programov .
-
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa zabezpečovať priebežné sledovanie, aktívnu ochranu a využívať účinné nástroje na predchádzanie a riešenie nežiaducich prejavov problémového správania ako sú záškoláctvo, agresívne prejavy, násilie, šikanovanie, fyzické alebo psychické týrania, delikvencie, zneužívania návykových látok, sexuálneho zneužívania, prejavov extrémizmu a pod.
-
Priebežne monitorovať správanie sa detí a ich zmeny, v prípadoch oprávneného podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného a mravného vývinu bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s odbornými zamestnancami príslušného centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, podľa potreby aj s príslušným pediatrom, sociálnym kurátorom, či príslušníkmi polície.
-
Zapájať výchovne problémových žiakov do výcvikov sociálnej komunikácie, tréningov rozvoja tolerancie, riešenia konfliktov, empatie a rozvoja emocionálnej inteligencie.
-
Príprava a pomoc pri realizácii individuálneho začlenenia žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami. Sledovať efektívnosť individuálnych vzdelávacích programov pri individuálnom začlenení žiakov s poruchami učenia a správania. Spolupracovať s pedagogickými pracovníkmi, vedením školy, špeciálnym pedagógom.
-
Identifikovať intelektovo nadaných žiakov so ŠVVP v súlade s platnou legislatívou.
-
Spolupracovať s koordinátormi prevencií a učiteľmi pri realizácii výchovy k manželstvu a rodičovstvu, prevencii a eliminácii rizikového správania, k výchove k právnemu vedomiu, demokracii, mravným hodnotám a prosociálnemu správaniu, k zdravému životnému štýlu vychádzajúc z dokumentu Východiská v tvorbe stratégie školy v prevencii rizikového správania detí a žiakov, ktorý je zameraný na prevenciu rizikového správania detí a žiakov v rámci jednotlivých stupňov vzdelávania.
-
Riešiť sociálne vzťahy v školských triedach, dôraz klásť na vytváranie pozitívnej sociálnej klímy v školskom prostredí, ktorá podporuje pocit bezpečia a motivuje učeniu. Priebežne hodnotiť sociálnu atmosféru v triedach a v škole, realizovať opatrenia na predchádzanie a zamedzenie šikanovaniu.
-
Poskytovať psychologické poradenstvo pri voľbe štúdia, resp. povolania, pomoc pri riešení problémov kariérového vývinu.
-
Osobitnú pozornosť venovať krízovým intervenciám, žiakom s narušenými sociálnymi vzťahmi, žiakom s neurotickými prejavmi a sociálne znevýhodneným žiakom.
-
Realizovať aktivity prevencie a eliminácie rizikového správania, delikvencie a kriminality, záškoláctva, bezpečného používania internetu, podporu morálneho a právneho vedomia, poradenstva o rizikách práce v zahraničí a prevencii pred neľudským zaobchádzaním a otrockou prácou.
-
Realizovať aktivity a besedy o rizikách dospievania a o podpore duševného zdravia v spolupráci s Ligou za duševné zdravie a Ligou proti rakovine, uskutočňovať primerané opatrenia na ochranu a prevenciu pred sexuálnym zneužívaním v stredných školách.
-
Realizovať aktivity a besedy zamerané na ochranu detí pri používaní internetu – využívanie internetových stránok www.bezpecnenainternete.sk, www.zodpovedne.sk, www.stopline.sk, www.pomoc.sk.
Úlohy vo vzťahu k pedagogickým pracovníkom:
-
Konzultačná, poradenská a informačná činnosť orientovaná na adekvátne uplatňovanie psychohygienických zásad a psychologických aspektov výchovno-vzdelávacieho procesu.
-
Konzultačno-poradenská činnosť vyučujúcim pri vypracovávaní individuálnych výchovno- vzdelávacích programov a plánov pre žiakov so ŠVVP.
-
Metodicko-poradenská činnosť v oblasti osobnostného, emocionálneho, kognitívneho, sociálneho a profesijného vývinu žiakov stredných škôl.
-
Participácia pri zabezpečovaní aktívnej ochrany pred sociálno-patologickými javmi, monitoring zmien v správaní žiaka, jeho fyzickom a psychickom stave. Pri odôvodnenom podozrení so zanedbávania, fyzického či psychického týrania, sexuálneho zneužívania, účasti na šikanovaní, užívaní alebo šírení drog riešiť problém s rodičmi žiaka, odborom sociálnych vecí a rodiny a ď. odborníkmi.
-
Spolupráca s triednymi učiteľmi a učiteľmi jednotlivých vyučovacích predmetov pri realizácii odborne garantovaných preventívnych opatrení školy a preventívnych programov.
-
Podieľanie sa na zvyšovaní psychologickej spôsobilosti učiteľov v oblasti psychodidaktiky (vyučovacie štýly učiteľa, učebné štýly žiakov) a v oblasti psychoedukácie.
-
Metodická a supervízna pomoc koordinátorom prevencie pri vypracovaní a realizácii preventívno- výchovných programov a aktivít.
-
Pozitívne ovplyvňovanie psychického zdravia učiteľov a ostatných pedagogických zamestnancov školy.
Úlohy vo vzťahu k rodičom a zákonným zástupcom:
-
Poskytovať psychologické a pedagogické služby zákonným zástupcom v oblasti výchovy a vzdelávania, pri optimalizácii osobnostného, sociálneho a profesijného vývinu žiakov strednej školy.
-
Spolupracovať so zákonným zástupcom problémových žiakov, pozornosť venovať krízovým intervenciám. Poskytovať zákonným zástupcom rady v oblasti štýlov výchovného pôsobenia.
-
Informovať zákonných zástupcov o možnosti a realizácii (pravidelne po klasifikačnom období) začlenenej (integrovanej) výchovy a vzdelávaní žiakov so ŠVVP v bežných triedach strednej školy.
-
V rámci prevencie drogových a iných závislostí kooperovať so zákonným zástupcom v záujme ochrany mladého človeka.
-
Usilovať sa o efektívnu spoluprácu školy a rodiny, čo má výrazne pozitívny vplyv na školskú úspešnosť detí, zlepšuje motiváciu žiakov pre učenie a ich disciplínu v procese výchovy a vzdelávania, zvyšuje študijnú výkonnosť a v nepodstatnej miere môže znížiť a odstrániť problémy v správaní.
-
Zamerať sa na rozšírenie spolupráce školy a rodiny o ďalšie nové oblasti – ponúknuť rodičom prednášky a besedy preventívneho charakteru, aj online formou, na zvolené témy, napr. Puberta a dospievanie, Duševné zdravie a jeho ochrana, Psychohygiena učenia stredoškolákov, Hyperaktívne dieťa, Ako žiť s teenegerom, Nevhodné partie rovesníkov, Agresívne prejavy mladých, Detské neurózy a psychózy, Ako rozvíjať sebadôveru a zodpovednosť teenegerov, Depresívne dieťa, Drogové závislosti mladých a delikvencia teenegerov.
Úlohy vo vzťahu k iným inštitúciám:
-
Zabezpečovať koordináciu služieb s inými inštitúciami - Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Prešov, Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov, Regionálnym ústavom verejného zdravotníctva Prešov, KR PZ Prešov, MPC RP Prešov a ďalšími.
-
Zvyšovať odbornosť školského psychológa rôznymi formami ďalšieho vzdelávania v záujme zvyšovania efektívnosti práce.
Rámcový plán práce
SEPTEMBER
-
Oboznámiť sa s platnou legislatívou v práci školského psychológa
-
Vypracovať plán práce školského psychológa na školský rok 2020/2021
-
Evidovať nových žiakov v učebných a študijných odboroch a štúdium ich doterajšej dokumentácie, analýza vstupných dotazníkov a oboznámenie triednych učiteľov, učiteľov jednotlivých vyučovacích predmetov so získanými informáciami
-
Realizovať monitoring žiakov 1. ročníka s poruchami učenia, s poruchami alebo problémami správania, talentovaných a nadaných
-
Realizovať úvodné vstupy do tried 1. ročníka - Rola stredoškoláka - I. A, I, B, I. C
-
Aktualizovať preventívny materiál Sprievodca štúdiom - Informácie a rady rodičom žiakov 1. ročníka
-
Aktualizovať interné smernice a metodické usmernenia
-
Zabezpečiť psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia na CPPPaP Prešov pre žiakov
1. ročníka (podľa potreby)
-
Metodicky viesť činnosť žiackej školskej rady
-
Realizovať stretnutia so žiakmi, ktorí majú záujem o štúdium na VŠ
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 1. ročníka „Spoznaj vlastný učebný štýl, zefektívni svoje študijné spôsoby, vytvor si zdravý režim dňa“
-
Realizovať individuálnu prípadovú prácu so žiakmi - študijné, výchovné, adaptačné problémy, problémy v sociálnej oblasti, krízová intervencia
-
Realizovať konzultačno-poradenskú činnosť pre žiakov, učiteľov a zákonných zástupcov
-
Organizačne zabezpečiť preventívny program Duševné zdravie - 2. ročník
-
Zapojiť žiakov do programu DOFe
-
Aktualizovať informácie kariérového poradenstva
OKTÓBER
-
Realizovať poradenstvo triednym učiteľom a majstrom odbornej výchovy žiakov 1. ročníka (aktuálne adaptačné a adjustačné problémy žiakov)
-
Kompletizovať materiály individuálne začlenených žiakov v školskom roku 2020/2021, spolupracovať s triednymi učiteľmi, pedagógmi a majstrami odbornej výchovy
-
Realizovať Metodické združenie triednych učiteľov
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Realizovať preventívne aktivity „Význam emocionálnej podpory a opory v dospievaní“ - 2. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 1. ročníka
-
Realizovať prednášku pre žiakov a zákonných zástupcov „Duševné zdravie a jeho ochrana“ (Liga za duševné zdravie)
-
Metodicky usmerňovať činnosť ŽŠR.
-
Realizovať na úseku VP interaktívne stretnutie Zvládanie konfliktných situácií - 2. ročník
-
Zúčastniť sa na konferencii Asociácie školských psychológov.
NOVEMBER
-
Konzultačná činnosť pre žiakov, učiteľov a zákonných zástupcov
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Administrovať dotazníky sociálnej klímy v 1. ročníku - kvantitatívna kvalitatívna analýza -interpretácia výsledkov
-
Organizačne zabezpečiť exkurziu - PRO EDUCO 2020 - Fórum vzdelávania, kreativity a inovácií Košice / Progress Promotion Košice, s r. o./ - končiace ročníky
-
Aktualizovať informačné materiály o možnostiach ďalšieho štúdia - VŠ, nadstavbové, pomaturitné štúdium
-
Zrealizovať stretnutie žiakov so záujmom o VŠ
-
Organizačne zabezpečiť exkurziu - Medzinárodný veľtrh práce a rozvoja SVET PRÁCE 2020 Košice - končiace ročníky
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - vzdelávacie problémy, zhoršenie vyučovacích výsledkov žiakov, aktuálne problémy, interný materiál POZZ
-
Metodicky usmerňovať činnosť ŽŠR
-
Realizovať preventívne aktivity „Temperament, jeho vplyv na naše konanie a správanie“-3. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 2. ročníka „Poznaj ako zvládať stres v škole i mimo nej, nauč sa komunikovať správne, bez zlozvykov“
DECEMBER
-
Realizovať poradensko-konzultačnú činnosť žiakom maturitných ročníkov v oblasti profesijnej orientácie
-
Participovať pri realizácii profesjnej diagnostiky žiakov maturitných ročníkov so záujmom o vysokoškolské štúdium (CPPPaP Prešov)
-
Realizovať (podľa potreby) screeningové vyšetrenia a sociometrické metódy
-
Administrovať dotazníky sociálnej klímy v 2. a 3. ročníku - kvantitatívna kvalitatívna analýza - interpretácia výsledkov
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - aktuálne problémy, interný materiál POZZ
-
Realizovať individuálne pohovory so žiakmi slaboprospievajúcim a žiakmi s poruchami správania
-
Organizačne zabezpečiť konzultácie pracovníkov CPPPaP Prešov pre pedagógov pri poruchách správania u žiakov
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Identifikovať adaptačné ťažkosti žiakov 1. ročníka - spolupráca s triednymi učiteľmi - administrácia adaptačného dotazníka.
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov
-
Organizačne zabezpečiť exkurziu - Súkromná materská a základná škola pre autistické deti, Prešov
-
Realizovať preventívne aktivity „Ako sa utvára láska“, „Partnerské vzťahy“ - 3. ročník, 4. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 2. ročníka
-
Realizovať diskusné stretnutie pre žiakov a zákonných zástupcov na tému „Puberta a dospievanie, Ako žiť s teenegerom“.
-
Realizovať na úseku VP interaktívne stretnutie Voľba povolania, trh práce a zamestnanie končiace maturitné ročníky
JANUÁR
-
Realizovať poradensko-konzultačnú činnosť rodičom individuálne začlenených žiakov - analýza výchovno-vzdelávacích výsledkov (v kooperácii s triednym učiteľom)
-
Administrovať dotazníky sociálnej klímy v 2. a 3. ročníku - kvantitatívna kvalitatívna analýza - interpretácia výsledkov
-
Vypracovať správu o činnosti školského psychológa za 1. polrok školského roka 2020/2021
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Realizovať preventívne aktivity „Vzťahy v kolektíve, moje miesto v skupine spolužiakov“- 3. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 3. ročníka „Poznaj možnosti ako riešiť konflikty, vyjadrovať emócie a zlepšovať medziľudské vzťahy“
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - aktuálne problémy
FEBRUÁR
-
Realizovať analýzu výchovno-vzdelávacích výsledkov za 1. polrok šk. roka 2020/2021 - vypracovanie návrhu opatrení na eliminovanie identifikovaných problémov (v spolupráci s vedením školy a triednymi učiteľmi)
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Vyhodnotiť výsledky adaptačných dotazníkov žiakov 1. ročníka - analýza identifikovaných adaptačných problémov, vypracovanie návrhu opatrení pre ich eliminovanie
-
Realizovať administráciu dotazníkov sociálnej klímy v 4. ročníku a v nadstavbovom štúdiu
-
Realizovať preventívne aktivity „Stratégia príprav na maturitné skúšky“ - 4. ročník, 2. ročník NŠ
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 3. ročníka
-
Skompletizovať dokumentáciu (v spolupráci s vyučujúcimi) individuálne začlenených žiakov k 1. polroku 2020/2021
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - aktuálne problémy
-
Poskytovať individuálne konzultácie záujemcom o VŠ - štúdium
-
Organizačne zabezpečiť exkurziu KAM NA VYSOKÚ ŠKOLU 2021, Prešov
-
Realizovať diskusné stretnutie pre žiakov a zákonných zástupcov na tému „Ako rozvíjať sebadôveru a zodpovednosť teenegerov“
MAREC
-
Realizovať poradensko-konzultačnú činnosť učiteľom, majstrom odborného výcviku, zákonným zástupcom, žiakom (na základe aktuálnej potreby)
-
Realizovať kvantitatívnu a kvalitatívnu analýzu – následnú interpretáciu výsledkov dotazníkov sociálnej klímy v 4. ročníku a v nadstavbovom štúdiu
-
Realizovať diskusné stretnutie pre žiakov na tému „Obchodovanie s ľuďmi“
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Realizovať individuálne konzultácie pre žiakov so záujmom o štúdium na VŠ
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - aktuálne problémy
-
Uskutočniť preventívne aktivity „Rola stredoškoláka“ - 1. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 4. ročníka a 2. ročníka NŠ “Nauč sa zvládať záťažové situácie - ako sa učiť na maturity a prekonať strach zo skúšky“.
-
Realizovať na úseku VP interaktívne stretnutie Prevencia proti rasizmu a xenofóbii - 1 ročník NŠ
APRÍL
-
Realizovať konzultačnú činnosť pre žiakov maturitných ročníkov - psychohygiena prípravy na maturitné skúšky
-
Priebežne realizovať individuálnu prípadovú prácu so žiakmi - študijné problémy, problémy v sociálnej oblasti, krízová intervencia
-
Uskutočňovať konzultačno- poradenskú činnosť pre zákonných zástupcov a učiteľov
-
Realizovať diskusné stretnutie pre žiakov a zákonných zástupcov na tému „Kriminalita mladých- trestnoprávna zodpovednosť“ /KR PZ Prešov/
-
Preveriť zapojenie nadaných a talentovaných žiakov do záujmovej činnosti, športových aktivít – reagovať na výzvy nadačných fondov
-
Aktualizovať informácie o možnostiach ďalšieho štúdia - nadstavbového, pomaturitného
-
Organizačne zabezpečiť exkurziu v personálno - poradenskej agentúre Trenkwalder Prešov – 1. ročník NŠ
s cieľom sprostredkovať ponuku trhu práce a uplatniť sa v regióne -
Organizačne zabezpečiť exkurziu - Veľtrh práce Job2Day Prešov 2021 (na základe aktuálneho termínu) - 2. ročník NŠ, 3. ročník - učebné odbory
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov - aktuálne problémy
-
Metodicky usmerňovať činnosť ŽŠR
-
Realizovať preventívne aktivity „ Kulty, sekty a ich riziká...“- 3. Ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 4. ročníka a 2. ročníka NŠ.
-
Realizovať na úseku VP interaktívne stretnutie „Sebapoznávanie a poznávanie iných“ - 3. ročník
MÁJ
-
Realizovať individuálnu prípadovú prácu so žiakmi - študijné ťažkosti, osobnostné problémy, problémy v sociálnej oblasti, emocionálna podpora v čase maturitných skúšok
-
Priebežne realizovať konzultačno-poradenskú činnosť pre zákonných zástupcov, učiteľov, majstrov odborného výcviku
-
Realizovať poradenstvo pri riešení aktuálnych problémov školy
-
Uskutočniť diskusné stretnutie pre žiakov a zákonných zástupcov na tému „Týka sa to aj Vás...?, Láska a ...“
-
Realizovať poradensko-konzultačnú činnosť pre žiakov 3. ročníka učebných odborov - psychohygiena prípravy na záverečné skúšky
-
Realizovať metodické združenie triednych učiteľov
-
Uskutočniť preventívne aktivity „Stratégia príprav na záverečné skúšky“ - 3. ročník
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 2. ročníka „Rozvíjaj svoje tvorivé myslenie a kreativitu“.
JÚN
-
Realizovať konzultačno-poradenskú činnosť pre žiakov, učiteľov, zákonných zástupcov
-
Vyhodnotiť výsledky práce s problémovými žiakmi, individuálne začlenenými žiakmi a talentovanými žiakmi
-
Zhodnotiť činnosť metodického združenia triednych učiteľov.
-
Realizovať diskusné stretnutie pre žiakov a zákonných zástupcov na tému „Psychohygiena a zdravý životný štýl“ ( Liga za duševné zdravie)
-
Realizovať skupinový preventívny program pre žiakov 2. ročníka
-
Vypracovať správu o činnosti školského psychológa za 2. polrok školského roka 2019/2020
Ďalšie aktivity vyplývajúce zo Sprievodcu školským rokom 2020/2021, budú realizované v úzkej spolupráci s činnosťou výchovného poradcu, koordinátorov a ďalších spolupracujúcich inštitúcií.
Pôjde o aktivity z uvedených programov a stratégií:
-
-
Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Kvalitné a dostupné vzdelávanie pre Slovensko 2018 – 2027
-
Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 – 2020.
-
Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike.
-
Stratégia Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014 – 2020
-
Národný program rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 – 2020
-
Koncepcia rozvoja práce s mládežou na roky 2016-2020.
-
Ochrana detí pri používaní internetu - www.bezpecnenainternete.sk, www.zodpovedne.sk, www.stopline.sk, www.pomoc.sk
-
Národný program duševného zdravia - rizikové dospievanie, podpora duševného zdravia - spolupráca s OZ Liga pre duševné zdravie
-
Národný program duševného zdravia - Týždeň boja proti stresu, Európsky týždeň boja proti drogám, Svetový deň prevencie HIV/AIDS, Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pod.
-
Národný akčný plán pre deti - projekt Slovenského výboru UNICEF „Škola priateľská deťom
-
Koncepcia výchovy a vzdelávania národnostných menšín
-
Národná protidrogová stratégia na roky 2013 - 2020
-
Národná stratégia na ochranu detí pred násilím
-
Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019 – 2023
-
Stratégia prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike na roky 2016 – 2020
-
Koncepcia boja proti extrémizmu
-
Národný program prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2017 – 2020 s)
-
Národná rámcová stratégia podpory sociálneho začlenenia a boja proti chudobe
-
Celoštátna stratégia rodovej rovnosti
-
PLÁN PRÁCE S INDIVIDUÁLNE ZAČLENENÝMI (INTEGROVANÝMI) ŽIAKMI
September:
-
Príprava aktuálnych odporúčaní pre pedagógov pri práci s individuálne začlenenými žiakmi – odporúčania zo psychologických a špeciálno-pedagogických vyšetrení.
-
Aktualizácia tlačív hodnotenia individuálne začlenených žiakov
-
Realizácia stretnutí so zákonnými zástupcami žiakov 1. ročníka pokračujúcich v individuálnom začlenení po nástupe na SŠ
-
Individuálne konzultácie so začlenenými žiakmi 1. ročníka
-
Kompletizácia materiálov individuálne začlenených žiakov v školskom roku 2020/2021
-
Príprava materiálu Individuálny výchovno-vzdelávací program pre jednotlivých začlenených študentov - spolupráca so špeciálnou pedagogičkou, triednymi učiteľmi, učiteľmi jednotlivých vyučovacích predmetov
-
Kompletizácia žiadostí o úpravu podmienok pre vykonanie MS individuálne začlenených žiakov maturitných ročníkov
Október:
-
Konzultačno-poradenská činnosť učiteľom, triednym učiteľom a majstrom odbornej výchovy začlenených žiakov 1. ročníka (aktuálne adaptačné a adjustačné problémy) žiakov ostatných ročníkov
-
Vedenie dokumentácie individuálne začlenených žiakov (v spolupráci s triednymi učiteľmi)
-
Spolupráca s CPPPaP Prešov - diagnostika, rediagnostika žiakov (podľa potreby)
November:
-
Metodická pomoc triednym učiteľom a vyučujúcim pri výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
-
Konzultačno-poradenská činnosť zákonným zástupcom individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP, analýza výchovno-vzdelávacích výsledkov za 1. štvrťrok 2020/2021
-
Analýza zlepšení, pretrvávajúcich problémov, efektívne metódy učenia, dochádzka na vyučovanie
-
Individuálna prípadová práca s individuálne začlenenými žiakmi.
December:
-
Konzultačno-poradenská činnosť učiteľom a majstrom odbornej výchovy pri výchove a vzdelávaní žiakov so ŠVVP
-
Doplnenie materiálov individuálne začlenených žiakov
-
Spolupráca s CPPPaP Prešov - diagnostika, rediagnostika žiakov (podľa potreby)
Január:
-
Metodická pomoc učiteľom a majstrom odbornej výchovy pri hodnotení a klasifikácii individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP
-
Doplnenie dokumentácie individuálne začlenených žiakov / v spolupráci s triednymi učiteľmi/
-
Poradensko- konzultačná činnosť zákonným zástupcom individuálne začlenených žiakov- analýza výchovno-. vzdelávacích výsledkov v kooperácii s triednym učiteľom
-
Individuálne konzultácie s individuálne začlenenými žiakmi (podľa potreby), analýza výchovno- vzdelávacích výsledkov za 1. polrok 2020/2021 - analýza zlepšení, pretrvávajúcich problémov, efektívne metódy učenia, dochádzka na vyučovanie
Február:
-
Metodická pomoc pri výchove a vzdelávaní individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP
-
Spolupráca s CPPPaP Prešov - diagnostika, rediagnostika žiakov (podľa potreby)
Marec:
-
Metodická pomoc pri výchove a vzdelávaní individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP na základe aktuálnej potreby
-
Konzultácie s individuálne začlenenými žiakmi (podľa potreby) - intervenčná činnosť
Apríl:
-
Konzultácie s individuálne začlenenými žiakmi.
-
Metodická pomoc pri výchove a vzdelávaní žiakov individuálne začlenených - analýza výsledkov za 3. štvrťrok šk. roku 2020/2021
-
Analýza zlepšení, pretrvávajúcich problémov, efektívne metódy učenia, dochádzka na vyučovanie
-
Konzultačno- poradenská činnosť zákonným zástupcom individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP, analýza výchovno- vzdelávacích výsledkov za 3. štvrťrok
Máj:
-
Metodická pomoc pri výchove a vzdelávaní individuálne začlenených žiakov
-
Konzultácie s individuálne začlenenými žiakmi (podľa potreby) - intervenčná činnosť
Jún:
-
Metodická pomoc pri výchove a vzdelávaní žiakov individuálne začlenených- analýza výsledkov za 2. polrok šk. roku 2020/2021
-
Konzultačno-poradenská činnosť zákonným zástupcom individuálne začlenených žiakov, žiakov so ŠVVP, analýza výchovno-vzdelávacích výsledkov
-
Kompletizácia materiálov individuálne začlenených žiakov - perspektívy zvládania ďalšieho štúdia
Úlohy plnené priebežne:
-
účasť na odborných seminároch, konferenciách,
-
preventívno-osvetová a prieskumná činnosť,
-
realizácia preventívnych aktivít na základe ponuky a potreby,
-
publikačná činnosť,
-
spolupráca s kompetentnými inštitúciami pri riešení problémov žiakov, zákonných zástupcov, učiteľov, majstrov odborného výcviku,
-
účasť na pedagogických radách, na poradách školy, predmetových komisiách,
-
realizácia krízovej intervencie.
Školský psychológ sa vo svojej práci riadi naliehavosťou a intenzitou problémov školy. Zabezpečuje psychologické služby všetkým klientom, ktorí o to požiadajú, alebo ktorí tieto služby potrebujú. Program práce sa mení v súlade s požiadavkami vedenia školy a úlohy budú aktualizované v mesačných plánoch školského psychológa. Práca školského psychológa sa riadi etickým kódexom pre prácu školských psychológov.
Etika práce školského psychológa
Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, učiteľom, rodičom, výchovným poradcom, riaditeľom či iným pracovníkom, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, sa školský psychológ riadi etickým kódexom práce psychológa, ako aj etickým kódexom práce školského psychológa. Etický kódex práce školského psychológa vypracovala Asociácia školských psychológov, pričom vychádzala a riadila sa etickým kódexom školských psychológov v západoeurópskych krajinách a USA. Tieto upravila a prispôsobila potrebám škôl. Vychádzajúc z koncepcie práce školského psychológa v našich školských podmienkach, na základe skúseností z iných krajín, kde je školská psychológia dobre rozvinutá, pre prácu školského psychológa je dôležité zdôrazniť podľa E. Gajdošovej (1998) najmä tieto etické povinnosti, ktorými by sa školský psychológ na škole riadi:
-
dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa,
-
chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby, teda žiakov, učiteľov, rodičov, atď.,
-
uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem a dôstojnosť a osobnú integritu jedincov,vyhýba sa všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov,
-
zabezpečuje psychologické služby na školách a školských zariadeniach všetkým klientom, ktorí to požadujú alebo ktorí tieto služby potrebujú bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, vek či handicap,
-
zoznámi sa s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy, na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov,
-
rešpektuje klientovo právo voľby dobrovoľného vstupu do vzťahu či účasti na psychologických službách,pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, emocionálne vlastnosti,
-
informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.
-
všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné,
-
informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach, je zodpovedný za poskytovanie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých, dôraz kladie skôr na interpretáciu a odporúčania než na predkladanie výsledkov vyšetrenia,
-
zodpovedný je za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch alebo výsledkoch a vyšetreniach, v prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas klienta alebo vynechá všetky identifikujúce údaje,
-
kooperuje a zabezpečuje koordináciu služieb s inými odborníkmi pri plnení svojich cieľov, rešpektuje oblasti svojej a ich kompetencií, spolupracuje s nimi pri uznaní multidisciplinárnej služby potrebnej pre psychologickú službu klientovi,
-
spolupracuje s rodičmi pri práci s dieťaťom pri identifikácii problémov, hľadaní alternatív a stratégií riešení, konzultuje s nimi odporúčania a plány na pomoc dieťaťu pri zabezpečovaní psychického zdravia a osobnostného rozvoja,
-
pri výbere a použití validných a reliabilných postupov, stratégií, metód a techník prihliada na vek, pohlavie, socioekonomický a etnický pôvod klientov,
-
ak zistí, že klientov stav si vyžaduje služby mimo jeho kompetencie alebo pôsobnosti, alebo si vyžaduje pomoc a starostlivosť ďalšieho odborníka, odporúča ho inému kvalifikovanému odborníkovi.. Ide napr. o interdisciplinárnu spoluprácu s klinickým psychológom, špeciálnym pedagógom, sociálnym pracovníkom, pedopsychiatrom, právnikom, lekárom,
-
udržiava si vysokú úroveň svojím objektívnym získavaním údajov a informácií nevyhnutných pre efektívnu prácu s klientmi. Na vytvorenie čo najobjektívnejšieho obrazu o klientov kombinuje pozorovanie, rozhovor, psychodiagnostické testy a ďalšie metódy.
(Doc. PhDr. Marta Valihorová, PhD., Katedra psychológie, Pedagogická fakulta Univerzita Mateja Bela, BanskáBystrica
Doc. PhDr. Eva Gajdošová, PhD., Katedra psychológie, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava)V Prešove 17. 09. 2020 Vypracovala: PhDr. Ľubomíra Bujňáková
-